Schedule

Sunday

Below is the final event schedule!

Check in time
  • At this time you will turn in all waivers, awards applications, and donations
  • If you have more than one team in your program, you may check in all teams at this time. 
  • If your team does not have signed waivers per athlete  they cannot participate. 
Warm-up time:
  • At this time you should be prepared to perform with all props, music, and anything you need for the performance. 
  Performance Time:
  • This performance time is the time a team is scheduled to perform
Check- In Time Warm-Up Time Performance Time Team Name
7:45 AM 8:15 AM 8:45 AM Mathews Little Mustangs 6-8 Cheer
7:45 AM 8:20 AM 8:50 AM Mathews Little Mustangs 9-10
7:45 AM 8:25 AM 8:55 AM East Liverpool Little Potters Bantams
8:00 AM 8:30 AM 9:00 AM Struthers Little Wildcats 100# Cheer
8:00 AM 8:35 AM 9:05 AM Salem Youth Cheer League JV
8:00 AM 8:40 AM 9:10 AM Dream Team Allstars Mini Bosses
8:00 AM 8:45 AM 9:15 AM Howland Little Tigers #125 Squad
8:30 AM 8:50 AM 9:20 AM Newton Falls JV
8:30 AM 8:55 AM 9:25 AM McDonald Little Blue Devils youth 150s
8:30 AM 9:00 AM 9:30 AM Campbell Little Red Devils Varsity
8:30 AM 9:05 AM 9:35 AM Mathews Little Mustangs Mascots
8:30 AM 9:10 AM 9:40 AM East Liverpool Little Potters JV
9:00 AM 9:20 AM 9:45 AM Struthers Little Wildcats #145
9:00 AM 9:25 AM 9:50 AM Dream Team Allstars Promise
9:00 AM 9:30 AM 9:55 AM Austintown Little Falcons
9:00 AM 9:35 AM 10:00 AM Ginn Elite
9:00 AM 9:40 AM 10:05 AM Mathews Little Mustangs 11-12
9:00 AM 9:45 AM 10:10 AM Salem Youth Cheer League Varsity
9:00 AM 9:50 AM 10:15 AM Howland Little Tigers #145 Squad
9:00 AM 9:55 AM 10:20 AM McDonald Little Blue Devils 100s Mighty Mites
9:30 AM 10:00 AM 10:25 AM Newton Falls Varsity
9:30 AM 10:05 AM 10:30 AM Dream Team All-Stars Youth Queens
9:30 AM 10:10 AM 10:35 AM East Liverpool Little Potters Varsity
9:30 AM 10:15 AM 10:40 AM Struthers Little Wildcats 125# Cheer
9:30 AM 10:20 AM 10:45 AM MATHEWS 9-12 SIDELINE SQUAD
9:30 AM 10:25 AM 10:50 AM United Local Junior High School Cheerleaders
9:30 AM 10:30 AM 10:55 AM Niles Middle School
10:00 AM 10:35 AM 11:00 AM Western Reserve Jr. High
10:00 AM 10:40 AM 11:05 AM Hubbard Middle School
10:00 AM 10:45 AM 11:10 AM Liberty Guy Jr High Cheer
10:30 AM 10:50 AM 11:15 AM Dream Team All-Stars Junior Imperials
10:30 AM 10:55 AM 11:20 AM United Local Cheerleaders
    11:25 AM Youth Jump and Tumble
    11:45 AM National Anthem Check Presentation
    11:50 AM CheerTime Athletics Camp Dance
11:00 AM 11:30 AM 11:55 AM Survivor Dance Special Guests Kristie's Dance Center
  11:45 AM 12:00 PM Survivor Ceremony and Dance
       
    12:30 PM Youth Awards
    1:15 PM Junior High Jump and Tumble (grades 7-8)
11:30 AM 12:45 PM 1:30 PM Springfield Intermediate School
11:30 AM 12:50 PM 1:34 PM South Range Junior High
11:30 AM 12:55 PM 1:38 PM Dream Team All-Stars Boss Ladies
12:30 PM 1:00 PM 1:42 PM Cardinal High School
12:30 PM 1:05 PM 1:46 PM Columbiana High School Cheerleaders
12:30 PM 1:10 PM 1:50 PM Jackson Milton Production
12:30 PM 1:15 PM 1:55 PM LaBrae Vikings
12:45 PM 1:20 PM 1:59 PM Leetonia Junior High
12:45 PM 1:25 PM 2:03 PM Chalker HIgh School
1:00 PM 1:30 PM 2:07 PM East Liverpool Jr High Cheerleaders
1:00 PM 1:35 PM 2:11 PM Austintown Fitch Falcons
1:00 PM 1:40 PM 2:16 PM Steubenville Big Red
1:00 PM 1:45 PM 2:20 PM Girard JR. High School
1:00 PM 1:50 PM 2:24 PM Howland Middle School
1:00 PM 1:55 PM 2:29 PM Boardman Glenwood Junior High
1:30 PM 2:00 PM 2:34 PM Lordstown High School
1:30 PM 2:05 PM 2:39 PM Sebring McKinley Middle School
1:30 PM 2:10 PM 2:44 PM Western Reserve High School
1:30 PM 2:15 PM 2:48 PM Salem High School
1:30 PM 2:20 PM 2:52 PM Campbell Middle School
1:30 PM 2:25 PM 2:57 PM East Liverpool High School Cheerleaders
1:30 PM 2:30 PM 3:02 PM Glenville High School
2:00 PM 2:35 PM 3:07 PM Dream Team All-Stars Co-Ed CEO
2:00 PM 2:40 PM 3:11 PM Boardman High School
2:00 PM 2:45 PM 3:16 PM Girard High School
2:00 PM 2:50 PM 3:20 PM Youngstown East High School
2:00 PM 2:55 PM 3:24 PM Mineral Ridge High School
2:00 PM 3:00 PM 3:28 PM Harding Middle School
2:00 PM 3:05 PM 3:32 PM Sebring McKinley High School
2:00 PM 3:10 PM 3:36 PM Hubbard High School
2:00 PM 3:15 PM 3:41 PM Leetonia High School
2:00 PM 3:20 PM 3:46 PM Liberty High School
2:00 PM 3:25 PM 3:50 PM South Range High School
2:00 PM 3:30 PM 3:55 PM Springfield Local High School
2:00 PM 3:35 PM 4:00 PM Columbiana High School Competition Squad
2:00 PM 3:40 PM 4:04 PM Valley Christian Varsity
2:00 PM 3:45 PM 4:08 PM Beaver Local High School
2:00 PM 3:50 PM 4:13 PM Brookfield High School
2:00 PM 3:55 PM 4:18 PM Campbell Memorial High School JV/Varsity Cheerleaders
2:00 PM 4:00 PM 4:23 PM Mohawk High School
  4:05 PM 4:28 PM CheerTIme Athletics All American
    4:32 PM Jump and Tumble High School (Grades 9-12)
    4:47 PM Senior Ceremony- Special Song with Michaelyn Lewis
    5:00 PM Junior High/High School Awards and Overall Awards